GöTEBORG / KUNGSLADUGåRD - ÄLVSBORGSGATAN 34
Älvsborgsgatan 34
Snabbfakta - Bostadsrättslägenhet
Landshövdingepärla med rymligt och smakfullt kök!
Ljuv landshövdingepärla i gemytliga kvarter. En stor portion charm i en förening med god grannsämja och välskött ekonomi!
Landshövdingepärla med rymligt och smakfullt kök!
I ljuva Kungsladugård hittar ni denna charmiga och välplanerade etta! Här harmoniseras mjuka nyanser fint tillsammans med vackra framtagna brädgolv. Lägenhetens tidstypiska och rymliga kök bjuder in till långa kvällar i goda vänners lag. Utanför kökets två spröjsade fönster finns den gröna innergården. Lite kuriosa om huset i sig självt, är att detta är ett av få hus i Kungsladugård där originalmålningarna i trapphuset är bevarade och oberörda.
Här bor ni mitt i historiska Kungsladugård med mycket goda förbindelser in till stadens puls. En gata bort hittar ni Mariaplan med många trevliga restauranger och caféer. Slottsskogen med alla sina promenadstråk och härligheter ligger alldeles i området. Ett underbart hem i en underbar stadsdel, helt enkelt!
Fakta
Interiör
Till höger från hallen nås allrummet som är stort och lättmöblerat. Här inryms både soffa med tillhörande möblemang och en större säng. Förutom detta finns här också tre, smakfullt, inbyggda garderober som tar hand om gott om förvaring. Det vackra, spröjsade fönstret förstärker känslan av rymd och ger ljuset gott om spelrum. Förutom spröjsade fönster finns här också detaljer som välvda takvinklar, höga fotlister, en vacker centrerad takrosett och ett djupt fönsterbräde i sten. Väggarna är målade i Jotuns kulör "Silke" (färgkod: 0486), som ger en gyllene och varm underton. På golvet finns ett lackat framtaget brädgolv.
Det bästa med bostaden är det hemtrevliga köket som nås direkt till vänster från hallen. Kökets storlek är verkligen få förunnat då en matgrupp för hela 6 personer ryms utan problem. Köksinteriören är från märket Marbodal och sattes in 2009. Bakom de grå skåpsluckorna med tidstypiska beslag döljer sig massvis med förvaring. Bänkskivan av marmor ger goda arbetsytor. Den maskinella utrustningen består av spishäll, ugn, diskmaskin, kombinerad kyl/ frys samt kolfilterfläkt. Ovanför spisen sitter fasat kakel. Längst in i köket, vid den delen som en gång i tiden var en pigkammare, finns två vägghängda jalusiskåp i trä samt ett skafferi/städskåp som bidrar med charm och än mer förvaring. Ovan diskbänken sitter inte en, utan två spröjsade fönster som vetter mot den lugna och gröna innergården.
Bostadens badrum nås också från hallen. Inredningen här går i neutrala färger. Vitt kakel möter klinkergolv i en beige ton. Här finns wc, dusch och handfat med ovanhängande spegel.
Bostadsfakta
Ekonomi & Drift
Byggnad
Förening
Karta
Hör av dig till oss
Julia Albinsson
Fastighetsmäklare
Delägare
Julia Albinsson

Intresseanmälan
Här kan du anmäla intresse för detta objekt.
”*” anger obligatoriska fält