Bostadstyp Lägenhet
Upplåtelseform Bostadsrätt
Boarea116.0 kvm
Rum5 rok
Våning3, HISS FINNS
Byggår2003

- Ansvarig mäklare
Zara Ek
Fastighetsmäklare/Delägare - Tel: 0701-03 83 90
- zara.ek@nyakvadrat.se
- Karl Johansgatan 13 A
- 414 59 Göteborg
- info@nyakvadrat.se
Bostadstyp Lägenhet
Upplåtelseform Bostadsrätt
Boarea116.0 kvm
Antal Rum5 rum och kök
Våning3, HISS FINNS
FöreningBrf Godhem
Byggnadsår2003
Rymligt med fria vyer och två stora balkonger
På Mors Backe bor ni lite ovanför resten av Majorna!
Lugnt, grönt och fritt, samtidigt som Mariaplan, Slottsskogen och stadslivet finns alldeles i närheten. Här erbjuds ett ovanligt rymligt hem om 116 kvm med en genomtänkt planlösning, härligt ljus och utsikt åt två håll.
Bostaden är registrerad som en fyra men disponeras idag som en femma med fyra sovrum. Det extra sovrummet har skapats genom att en del av vardagsrummet delats av och kan återställas till ursprunglig planlösning. Det gör hemmet flexibelt både för den större familjen och för den som längre fram hellre önskar ännu större sällskapsytor.
En av bostadens stora kvaliteter är de sociala ytorna. Kök, matplats och vardagsrum ligger i ett öppet samband där köksön blir en naturlig mittpunkt och det finns plats för många runt matbordet. Samtidigt ligger sovrummen fint placerade i olika delar av bostaden, vilket ger en bra balans mellan umgänge och privata ytor. Här finns även ett stort badrum med separat tvättavdelning och bra förvaring.
Två stora balkonger om cirka 12 kvm vardera i olika väderstreck ger möjlighet att följa solen under dagen. Den ena ligger i sydost och är inglasad, den andra vetter mot nordväst med kvällssol och grillmöjlighet. Läget är fritt och ostört med utsikt mot Slottsskogen åt ena hållet och Godhemsberget åt det andra. Följ årstidernas skiften från första parkett.
Husen på Mors Backe uppfördes 2004 och har en arkitektur som belönats med Sveriges Arkitekters bostadspris. Brf Godhem har friköpt mark och erbjuder bland annat garage, cykelförvaring, gästlägenheten Mors Lya och en välskött gårdsmiljö.
Här bor ni med Slottsskogen som granne och Mariaplan på bekvämt promenadavstånd. Spårvagnen från Majvallen tar er direkt till city på cirka tio minuter och fortsätter åt andra hållet mot Saltholmen och skärgården. Ett läge som lyckas kombinera det bästa med Majorna med lugnet och grönskan runt Godhemsberget.
Ett stort, flexibelt och socialt hem med fyra sovrum, två riktigt bra balkonger och ett läge som är svårt att tröttna på.
Planlösning
Fakta
Områdesbilder

