Amiralitetsgatan 11C, Majorna, Göteborg Funkispärla vid Söderlingska parken! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Amiralitetsgatan 11C, GÖTEBORG

Funkispärla vid Söderlingska parken!

Varmt välkomna till en ljus och rymlig gaveltvåa med egen uteplats i perfekt läge mot grönskan. Bevarade detaljer möter modernt kök och badrum.

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea52.5 kvm

Rum2 rok

Våning1

Byggår1939

Julia Albinsson
Tilde Aurbakken

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea52.5 kvm

Antal Rum2 rum och kök

Våning1

FöreningHSB Brf Gatenhjelm I Göteborg

Byggnadsår1939

Funkispärla vid Söderlingska parken!

I hjärtat av Majorna välkomnas ni till denna trivsamma gaveltvåa med egen uteplats i föreningens bästa läge. Söderlingska Trädgården som närmsta granne gör att hemmet är inbäddat i grönska och trots att ni bor på första våningen är ni skyddade från insyn då ni befinner er en halvtrappa upp. Här erbjuds ni ett hem som präglas av ljus och rymd tack vare stora fönster och en mycket bra planlösning. Här finns tidstypiska detaljer såsom djupa fönsterbänkar i sten, radiatorer i original och högt i tak. Kök och vardagsrum i en öppen och social disposition som inbjuder till umgänge och gemenskap. Stort vardagsrum med generösa fönsterpartier i två väderstreck där parkens grönska blir en tavla i sig. Härifrån nås även den härliga uteplatsen där ni kan njuta av solen, härliga grillkvällar och era egna odlingar. Trevligt kök med modern maskinpark och gott om förvaringsmöjligheter. Rofyllt sovrum mot gården och ett helkaklat badrum med badkar.

Här bor ni i en mycket välskött och stabil förening med grönskande omgivningar. Lugnt läge men ändå nära till Majornas rika utbud av mysiga caféer, restauranger och små charmiga butiker samt mataffär som ligger runt hörnet. Nära till tre spårvagnslinjer samt Slottsskogen, Linné och Röda Sten/Klippan inom räckhåll.

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA