Sofiagatan 52G, Strömmensberg, Göteborg Söderbalkong med utsikt över Strömmensbergs takåsar! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Sofiagatan 52G, GÖTEBORG

Söderbalkong med utsikt över Strömmensbergs takåsar!

Utsökt 30-talspärla med tidsenliga detaljer som möter modern funktion. Ombonat och välplanerat hem i lugna kvarter i Strömmensberg!

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea41.9 kvm

Rum2 rok

Våning2

Byggår1930

Frida Jakobsson
Amanda Öst

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea41.9 kvm

Antal Rum2 rum och kök

Våning2

FöreningHSB BRF Helagsfjället 1930 i Göteborg

Byggnadsår1930

Söderbalkong med utsikt över Strömmensbergs takåsar!

Där uppe på höjden, där kvarteren är lugna och vardagen får gå i ett lite mjukare tempo, väntar en tvåa som direkt känns varm och hemtrevlig. Här kliver du in i ett hem som tar vara på sina kvadratmeter på bästa sätt med ljus, rymd och en planlösning som gör det enkelt att trivas från första stund.

Nu presenteras ett underbart hem med charmiga 30-talsattribut som tillsammans med moderna inslag skapar det perfekta boendet. Med balkong och stora fönsterpartier som vetter mot söder är ljusinsläppet rikligt vilket förstärker den luftiga och öppna känslan. De vackra brädgolven löper tröskelfritt igenom hela bostaden och skapar en enhetlig bas att inreda till.

Bostadens dryga 42 kvadratmeter har ljusinsläpp från två väderstreck där ljuset får flöda fritt igenom hemmet. Ute på balkongen öppnar utsikten upp sig över kvarterens takåsar och skapar en oas som förlänger hemmet och gör stor skillnad, särskilt när säsongerna skiftar. Vardagsrummet är lättmöblerat och inrymmer soffgrupp med tillhörande möblemang samt matplats intill ett fönsterparti i anslutning till köket. Praktiskt kök i charmig och enhetlig stil där färgvalen skapar en känsla av harmoni och matlagningen blir en fröjd. Den väl tilltagna sovrummet i lugnt gårdsläge har gott om plats för dubbelsäng med sängbord samt ytterligare förvaringsmöbel utöver den befintliga skjutdörrsgarderoben. Badrummet är helkaklat och praktiskt, med en stil som håller över tid.

Här bor ni med naturen runt knuten, samtidigt som stadens utbud nås på bara 15 minuter med spårvagn. I hemmakvarteren erbjuds kvalitetsbakelser på Waernet, vackra helgbuketter från Saras blommor och blad på Sofiagatan och romantiska middagar och smakfulla rödvin på Enoteca Roma. I kvarteret finns en nyöppnad livs, perfekt för kompletteringshandlingen till middagen eller när sötsuget kallar.

Välkommen hem!

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA

Bostäder i samma område