Såggatan 50A, Majorna, Göteborg Landshövdingecharm möter modern funktion på allra bästa sätt! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Såggatan 50A, GÖTEBORG

Landshövdingecharm möter modern funktion på allra bästa sätt!

Rymlig landshövdingepärla med tilltalande planlösning och vackra, bevarade detaljer. Fint ljusinsläpp och fritt läge mot Godhemsplatsen!

Hustyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea65 kvm

Rum2 rok

Våning2

Byggår1932

Zara Ek
Tilde Aurbakken

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea65 kvm

Antal Rum2 rum och kök

Våning2

FöreningBrf Såggatan 50

Byggnadsår1932

Landshövdingecharm möter modern funktion på allra bästa sätt!

Mitt i Majorna, på Såggatan och i det vaniljgula huset på nummer 50, välkomnas ni till detta ljusa och rymliga landshövdingehem!

Två trappor upp i huset finns välplanerat hem med bra umgängesytor och ett fint ljusinsläpp. Det är fritt från insyn, och med fönster både mot Godhemsplatsens öppna yta och den lugna innergården. Originaldetaljer såsom spegeldörrar och gjutjärnsradiatorer har bevarats och sätter tonen i hemmet. Modernt kök och badrum, med smakfulla och klassiska materialval. Ett ljust och härligt kök, rofyllt sovrum med praktisk klädkammare och ett charmigt vardagsrum.

Här bor ni mitt i hjärtat av Majorna i. Mycket gemytligt och populärt område med närhet till det mesta såsom Slottsskogen, mataffär, restauranger och kommunikationer.
Landshövdingehuset på Såggatan 50 uppfördes 1932. Stilen är tjugotalsklassicistisk.

Brf Såggatan 50 är en stabil förening, med en grönskande trädgård. Föreningen har en grönskande innergård, där det bland annat växer ett vackert gammalt magnolieträd. En altan med grill finns för medlemmarna att använda och nya utemöbler har precis införskaffas. Här finns bärbuskar, smultron och rabarber som de som bor på gården kan plocka. Föreningen har precis avslutat ett vindsprojekt där sex stycken nya lägenheter byggds och sålts- en bra tillgång till föreningen.
I lägenhetens trappuppgång finns en fräsch tvättstuga, och de boende har även tillgång till ett övernattningsrum som man kan boka när man får långväga besök.

Den omedelbara närheten till Slottsskogen är en stor fördel. Dessutom har man både Stigbergstorget och Mariaplans sjudande kafe- och restaurangliv inom kort promenadavstånd. Närservicen är god och Majorna hittar man förutom flertalet större mataffärer även spännande och ekologiskt nischade speceributiker. Till Majvallens spårvagnshållplats går man på några minuter, och med linje 11 tar man sig enkelt till både city och havet. Går man istället åt andra hållet- finns både linje 3 samt 9 från Kaptensgatan.

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA

Bostäder i samma område

NYA Kvadrat

Fredbergsgatan 5A, Majorna, Göteborg

Klassisk trettiotalsetta i hjärtat av Majorna

Antal rum1 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea37 kvm

Utgångspris2.350.000 kr

NYA Kvadrat

Kabelgatan 33E, Majorna, Göteborg

Gaveletta med renoverat kök och badrum

Antal rum1 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea37 kvm

Utgångspris2.195.000 kr