Karl Johansgatan 15A, Majorna, Göteborg Rymligt hem med hiss och balkong med eftermiddagssol! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Karl Johansgatan 15A, Göteborg

Rymligt hem med hiss och balkong med eftermiddagssol!

Välkommen till denna ljusa och välplanerade trea!
Här erbjuds en social planlösning, rymlig balkong med eftermiddagssol, två rofyllda sovrum mot den lummiga innergården samt gott om förvaring med garderobsvägg och klädkammare. Hiss finns i huset och möjlighet till garageplats erbjuds.
Ett trivsamt boende mitt i hjärtat av Majorna med caféer, restauranger, kommunikationer och Slottsskogen inom bekvämt avstånd.

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea87.0 kvm

Rum3 rok

Våning2, HISS FINNS

Byggår2008

Zara Ek
Tilde Aurbakken

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea87.0 kvm

Antal Rum3 rum och kök

Våning2, HISS FINNS

FöreningBRF Åttakanten

Byggnadsår2008

Rymligt hem med hiss och balkong med eftermiddagssol!

Söker ni ett rymligt hem som både har hiss, balkong med eftermiddagssol och möjlighet till garageplats?
Då kanske detta är ert nya hem.

Välkommen till en ljus och välplanerad trea i populära Brf Åttakanten – ett hem som kombinerar modern komfort med charmig Majornakaraktär. Här bor ni i ett hus uppfört 2008 med genomgående hög standard, stilrena materialval och en planlösning som passar såväl vardagsliv som sociala tillställningar. Genomgående ljusa väggfärger och gedigna parkettgolv skapar en enhetlig och trivsam känsla genom hela bostaden.

Lägenheten är belägen på våning två och erbjuder generösa ytor med ett fint ljusinsläpp från två väderstreck. Den öppna och sociala planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en luftig känsla och blir hemmets naturliga samlingsplats. Här finns en generös matplats med gott om utrymme för både hela familjen och större middagar med vänner. Köket är välutrustat och funktionellt med goda arbetsytor och förvaring för den matlagningsintresserade.

Vardagsrummet erbjuder härliga sällskapsytor och kompletteras av en fransk balkong som ger extra ljusinsläpp och möjlighet till vädring. Från sovrummet nås även bostadens rymliga balkong med härlig eftermiddagssol som vetter mot den lugna och lummiga innergården, en perfekt plats för avkoppling i grönskande miljö.

Bostaden erbjuder två väl tilltagna sovrum, båda med fönster mot den rofyllda innergården. Det större sovrummet är generöst tilltaget och försett med en praktisk garderobsvägg som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter. Här ryms enkelt dubbelsäng med tillhörande möblering samtidigt som rummet behåller sin luftiga känsla. Det andra sovrummet passar lika bra som barnrum, gästrum eller hemmakontor.

Det helkaklade badrummet håller hög standard och är utrustat med golvvärme, tvättmaskin, torktumlare, praktisk arbetsbänk och generösa förvaringsmöjligheter. Från hallen nås dessutom en stor klädkammare som ger utmärkta förvaringsmöjligheter och bidrar till bostadens genomtänkta funktionalitet.

Brf Åttakanten bildades i samband med att den nya delen av fastigheten uppfördes 2008. Samtidigt restaurerades den äldre delen av kvarteret varsamt med stor respekt för områdets historia och arkitektoniska uttryck. Resultatet är en välhållen fastighet där modern funktion möter den äldre arkitekturens charm på ett naturligt och tilltalande sätt.

Kanske är det just denna kombination som gör föreningens innergård så uppskattad. Här möts kullerstensbelagda gångar, välskötta planteringar och prunkande blommor som tillsammans skapar en lugn och inbjudande miljö. Gården erbjuder flera sittplatser och grillmöjligheter och blir under årets varmare månader en naturlig samlingsplats för föreningens medlemmar.

I föreningen bor ni tryggt och bekvämt med en engagerad styrelse, god gemenskap och tillgång till bland annat gästlägenhet. För den som önskar finns möjlighet till garageplats och enligt föreningen finns för närvarande lediga platser. Se föreningsinformationen för mer information.

Här bor ni mitt i hjärtat av Majorna med caféer, restauranger och butiker runt hörnet. Slottsskogens grönska, vackra promenadstråk längs älven och områdets rika kulturutbud finns inom bekvämt avstånd. Goda kommunikationer gör det enkelt att ta sig vidare genom staden samtidigt som ni får njuta av den unika småstadskänslan som gjort Majorna till en av Göteborgs mest omtyckta stadsdelar.

Ett hem för dig som söker något med genuin känsla, historia, moderna bekvämligheter och ett av Majornas mest trivsamma lägen. Varmt välkommen på förhandsvisning!

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA

Bostäder i samma område

NYA Kvadrat
VISNING: Ons 21/10

Seglaregatan 4, Majorna, Göteborg

Smakfull etta med genomtänkta materialval

Antal rum1 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea37.3 kvm

Utgångspris1.490.000 kr

NYA Kvadrat
VISNING: Sön 18/10

Bangatan 60, Majorna, Göteborg

Välplanerad tvårummare med modern standard och solig balkong

Antal rum2 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea62 kvm

Utgångspris3.195.000 kr

NYA Kvadrat

Blåsutgatan 9B, Majorna, Göteborg

Ljus tvåa med originalcharm och solig söderbalkong

Antal rum2 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea47 kvm

Utgångspris2.350.000 kr