Hustyp Friliggande villa
Upplåtelseform Friköpt
Tomtarea 980 kvm
Boarea156 kvm
Rum6 rok
Byggår1963

- Ansvarig mäklare
Linnea Nilsson
Fastighetsmäklare - Tel: 0767-21 33 59
- linnea.nilsson@nyakvadrat.se
- Solrosgatan 13
- 416 51 Göteborg
- info@nyakvadrat.se
Bostadstyp Friliggande villa
Upplåtelseform Friköpt
Tomtarea 980 kvm
Boarea156 kvm
Antal Rum6 rum och kök
Byggnadsår1963
Charmig 60-talsdröm i ett plan!
Välkommen till Helge Källas Väg 2 och denna 60-talsdröm i ett plan, belägen med ett läge som är få förunnat i det populära området Paradiset.
Här erbjuds du ett fantastiskt hus om 156 kvadratmeter med mycket charm, bevarade originaldetaljer och en flexibel och utmärkt planlösning. Huset är beläget med ett oslagbart läge med omedelbar närhet till naturen vilket bidrar till en privat oas. Trädgården är belägen i soligt väster, fri från insyn vilket blir en underbar plats att vistas på.
Här ges möjlighet att skapa ditt drömhem, med generösa sociala ytor i form av ett generöst vardagsrum beläget mot baksidan med plats för både matgrupp och större soffgrupp. En kamin finns vilken bidrar med värme och mysfaktor. Ett generöst kök med gott om plats för matlagning och umgänge, fyra sovrum i varierande storlek, ett allrum, badrum, gästwc, tvättstuga, god förvaring och garage. År 2024 installerades en ny luft/vattenvärmepump.
I Paradiset och på denna adress bor du med lugnet och naturen runt knuten med nära till promenadstigar så som till exempel Kärleksstigen. Samtidigt bor du med närhet till skolor, service och goda kommunikationer via både tåg och buss.
Övrigt:
* Kran i garaget funkar ej.
* Låset i altandörren i vardagsrummet behöver bytas.
Planlösning
Fakta

