Bruksgatan 57, Sandarna - Fixfabriken, Göteborg Generös trea med två badrum, västerbalkong och utsikt mot Sannaparken - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
VISNING: Sön 4/10
Bruksgatan 57, Göteborg

Generös trea med två badrum, västerbalkong och utsikt mot Sannaparken

Familjär trea med öppna sällskapsytor, generös balkong i eftermiddagssol och ett rofyllt sovrum mot Sannaparken. Två badrum gör vardagen extra smidig!

Gör en intresseanmälan

Boka visning

Söndag, 04 Oktober 2026, 14:00 - 14:30

Bokad visning. Anmäl dig via hemsidan eller maila ansvarig mäklare. Välkommen!

Söndag, 4 Oktober 2026, 14:00 - 14:15Bokad visning. Anmäl dig via hemsidan eller maila ansvarig mäklare. Välkommen! Boka visning

Söndag, 4 Oktober 2026, 14:15 - 14:30Bokad visning. Anmäl dig via hemsidan eller maila ansvarig mäklare. Välkommen! Boka visning

Boka visning

Utgångspris4.500.000 kr

Bostadstyp Lägenhet

Rum3 rum

Boarea79.5 kvm

Månadsavgift6.025 kr/mån

Våning4 av 10

Hiss Ja

Byggår2022

ByggnadstypFlerbostadshus

FöreningHSB Brf Sannaparken

Upplåtelseform Bostadsrätt

Tilde Aurbakken

Utgångspris4.500.000 kr

Bostadstyp Lägenhet

Rum3 rum

Boarea79.5 kvm

Månadsavgift6.025 kr/mån

Våning4 av 10

Hiss Ja

Byggår2022

ByggnadstypFlerbostadshus

FöreningHSB Brf Sannaparken

Upplåtelseform Bostadsrätt

Generös trea med två badrum, västerbalkong och utsikt mot Sannaparken

På fjärde våningen väntar ett hem där det är lätt att både umgås och dra sig undan. De 79,5 kvadratmetrarna rymmer en öppen sällskapsdel, två sovrum och något så uppskattat som två badrum- en ovanlig och praktisk fördel.

Köket och vardagsrummet möts i en öppen sällskapsyta där det finns plats för både långa middagar och avkopplande kvällar. Matbordet står fint vid fönstret, medan soffgruppen får en naturlig plats närmare balkongen. I köket har säljarna valt en bänkskiva i Virrvarr- en personlig detalj som knyter an till områdets historia.

Från vardagsrummet kliver ni ut på den generösa balkongen mot den lugna innergården. Här väntar västerläge och eftermiddagssol, med plats att slå sig ner och låta dagen fortsätta en stund utomhus. När det är dags att varva ner ligger det större sovrummet på andra sidan hemmet, med fönster mot Sannaparken. Parkens grönska blir en levande tavla som skiftar med årstiderna och ger rummet en rofylld inramning. Det andra sovrummet kan följa med när behoven förändras- som barnrum, gästrum eller arbetsrum. Därtill finns både ett större badrum med badkar och tvättmöjligheter och en separat WC. En bekvämlighet som märks särskilt tydligt de morgnar då alla ska iväg samtidigt.

Här bor ni i HSB Brf Sannaparken, där föreningens gemensamma utrymmen gör vardagen lite enklare. Tvättstugan kommer väl till pass när det är dags för storstädning, övernattningslägenheten ger långväga gäster en egen plats att landa och gemensamhetslokalen finns där när det står kalas på schemat.

Fastigheten är certifierad enligt Miljöbyggnad Silver, vilket kan ge möjlighet till grönt bolån hos vissa banker.

Fixfabriken är som en liten stad i staden, med kvarterens lugn och mycket att upptäcka runt hörnet. Här bor ni mellan grönskande Sandarna och Kungsladugårds levande gator. Ta en promenad genom Sjöbergen eller Slottsskogen, följ vattnet bort mot Klippan eller slå er ner för en kaffe vid Mariaplan. Och när det är dags att handla till middagen finns både Saluhallen Majorna och Luckans Fisk nära till hands.

Planlösning

Fakta

Interiör

Ekonomi & Drift

Föreningen

Intresseanmälan

KARTA

Sandarna - Fixfabriken

Antagligen är du redan förälskad i Majorna och Västra centrum. Vi klandrar dig inte, för som en av Göteborgs äldsta stadsdelar ligger området perfekt inbäddat mellan älven och den lummiga Slottsskogen. Men trots sin ålder har de gamla landshövdingehusen vackert bevarats – där en ny generation “Majbor” låtit kreativiteten och entreprenörskapet flytta in i gatuplan. Efter bara en kort promenad i området hittar du nämligen ett stort utbud av mysiga kaféer, spännande restauranger, små konceptbutiker och ett rikt kulturliv.
Men, måste man vara en hipster för att passa in? Inte alls. Livet här präglas snarare av en avslappnad och bohemisk miljö där mottot är att alla ska få vara sig själva. Det ger en härlig mix av sprudlande liv och rörelse i kombination med en lugn atmosfär. Och kanske är det just detta varma välkomnande som får området att snabbt kännas som hemma — oavsett vem du är eller var du kommer ifrån.
Som din senaste sökning på Hemnet redan avslöjat är Majorna populärt. Det som tidigare varit en traditionell arbetarstadsdel med flerbostadshus och små lägenheter har idag blandats upp med smakfullt ritade nyproduktioner. Har du barn finns också närliggande förskolor, grundskolor och vårdcentral att välja bland. Och så snart du lärt dig gatorna hittar du enkelt förbindelser med buss och spårvagn som snabbt tar dig till centrum för jobb eller ett kvällsdopp ute vid Saltholmen.
Alla gillar fika, och i Majorna hittar du flertalet caféer som håller hög nivå. För att nämna några favoriter som är värda ett besök finns den ekologiska bakverkstan Cum pane, det skönt inredda Kafé Gapet och lite längre bort ligger Matería – som med sina gröna växter blir en välkomnande oas vid Mariaplan.
Även i restaurangväg finns flera guldkorn, men för dig som finsmakare är kanske Hoze ett ställe som sticker ut lite extra. Hit vallfärdar såväl matfantaster som stjärnkockar för att få smaka på José Cerás perfekt komponerade sushibitar. I samma kvarter hittar du även vegetariska Ilse Grøn Krog och Moreno som råkar vara världens största pizzeria.
Är du snarare hungrig på kultur finns det alltid något att se, göra och uppleva. Varför inte besöka nyrenoverade Sjöfartsmuseet?Eller gå på utställning i Röda Sten eller en vernissage hos någon av områdets konstnärer? Varje helg spelar aktuella lokalband på Oceanen, och gillar du vad du hör kan du säkert köpa deras första album tvärs över gatan på legendariska Bengans.
Området har även flertalet lummiga parker och grönområden. I öster kommer du snart in i Slottsskogen som med sina härliga picknickplatser, fina promenad- och löpstråk och sin mysiga djurpark passar göteborgare i alla åldrar. Inte långt från Stigbergstorget hittar du den vackra Gathenhielmska parken med anor från 1700-talet. Och borta vid Djurgårdsgatan ligger den Söderlingska trädgården som har en underbar lekplats för de små.

Vi tror det räcker så för stunden, men om det ändå är något du undrar över är det bara att höra av dig till någon av våra områdesexperter. Välkommen hem, till ditt Majorna.

Bostäder i samma område

NYA Kvadrat

Lantvärnsgatan 10, Sandarna - Fixfabriken, Göteborg

Generös trea med balkong och uteplats

Antal rum3 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea79 kvm

Utgångspris4.250.000 kr