Gibraltargatan 56, Johanneberg, Göteborg Funkisetta med balkong! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Gibraltargatan 56, GÖTEBORG

Funkisetta med balkong!

Välplanerad etta med flertalet fina detaljer och ett enastående läge med Chalmers som närmsta granne!

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea31.0 kvm

Rum1 rok

Våning1, HISS FINNS

Byggår1940

Amanda Öst

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea31.0 kvm

Antal Rum1 rum och kök

Våning1, HISS FINNS

FöreningBRF Gibraltargatan 56

Byggnadsår1940

Funkisetta med balkong!

I hjärtat av Johanneberg finns denna charmiga och välplanerad etta med balkong. Ett hem där tidstypiska detaljer möter ett trivsamt och funktionellt boende. Här bor du granne med Chalmers samtidigt som du har stadens puls, caféer, restauranger och kommunikationer inom bekvämt avstånd. Helt enkelt ett hem som har allt man önskar och dessutom med ett optimalt läge!

Redan när du kliver in genom dörren möts du av bostadens fina karaktär, där fina originaldetaljer som fiskbensparkett och fönsterbänkar från byggåret skapar en varm och inbjudande atmosfär. Bostadens kvadratmetrar är väldisponerade och varje rum ger plats för det man önskar. Vardagsrummet erbjuder plats för både soffgrupp och säng. Härifrån nås även den uppskattade balkongen som blir en förlängning av rummet och här kan man njuta av solen under stor del av dagen. Köket bär vita snickerier och erbjuder full maskinell utrustning genom spis, ugn, fläkt, diskmaskin och kombinerad kyl och frys samt plats för ett mindre matbord. Badrummet är helkaklat med klinkergolv och utrustat med dusch.

Detta är ett hem som passar utmärkt för studenten, förstagångsköparen eller dig som söker ett bekvämt citynära boende med charm, balkong och ett av Göteborgs mest attraktiva lägen. Det är enkelt att förstå varför man väljer att bosätta sig i ett av Göteborgs mest karaktärsfulla områden. Några av områdets mest omtalade karaktärsdrag är levande och lummigt, allt det där som gör att man trivs och snabbt börjar fantisera om att bo kvar länge. Johanneberg är verkligen ett område fullt av liv, här har småskaligheten fått ta plats, och det märks inte minst i utbudet av både restauranger och caféer. Likväl bor man med Chalmers runt hörnet och med närhet till fina promenadstråk i Näckrosdammen, Carlanderska parken eller varför inte Johannebergsparken. Som om inte det vore nog har man citykärnan med alla dess bekvämligheter inom promenadavstånd och vill man ta sig till och från området kollektivt finns goda kommunikationer med buss.

Varmt välkommen hem!

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA

Bostäder i samma område