Carl Larssonsgatan 5B, Örgryte, Göteborg Högst upp i huset med söderbalkong! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Såld
Carl Larssonsgatan 5B, Göteborg

Högst upp i huset med söderbalkong!

Funkispärla i underbara Örgryte, inbäddad bland grönska med otroligt ljusinsläpp och perfekt planerade kvadratmeter!

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea50.5 kvm

Rum2 rok

Våning3

Byggår1946

Elin Söderlund
Frida Jakobsson

Bostadstyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea50.5 kvm

Antal Rum2 rum och kök

Våning3

FöreningHsb BRF Kärralund I Göteborg

Byggnadsår1946

Högst upp i huset med söderbalkong!

Carl Larssonsgatan 5B ligger dolt bakom trädtopparna inne på sin lugna återvändsgata. Bostaden erbjuder en stilren känsla där kök och badrum går i tidlös design och där färgvalen i hemmet skapar en oas för avkoppling och trivsel. Ute på balkongen, som ligger i ett högt och fritt läge, avnjuts eftermiddagskaffet när solen strålar värmer och fåglarna kvittrar i träden intill. Kök och vardagsrum har generöst med kvadratmeter som ger utrymme för social tillvaro. Sovrummet vetter mot grönskan och den porlande bäcken som löper längs skogsdungen utanför. Förvaringen blir sällan ett problem, med flertalet garderober i bostaden, samt både vinds- och källarförråd.

Föreningen på Carl Larssonsgatan är minst sagt omtyckt och välskött. Här statuerar de charmiga 40-talshusen i rad, omgiven av grönytor, sittgrupper, och blommande buskar. Föreningens ekonomi är god, med enbart 1 806 kr/m2 (2024) i belåningsgrad. Fri parkering råder i området, perfekt för den som önskar en enkel lösning för bilen.

Att bo i Örgryte innebär en perfekt balans mellan lugn och stadens puls. Här får ni nära till vackra grönområden, som Delsjöområdet och Skatås, och samtidigt bara några minuter till Göteborgs stadsliv. Området bjuder på charmiga gator, mysiga caféer och restauranger, samt bra kollektivtrafikförbindelser som snabbt tar er in till centrum.
I närliggande Bö affärscentrum finns det nyöppnande caféet Bar á Kaffe samt Tempo och pizzeria. Örgryte är också ett familjevänligt område med skolor och fritidsaktiviteter, vilket gör det till en idealisk plats att bo på för både unga och vuxna. Här kan ni njuta av en rofylld och praktisk vardag med allt ni behöver inom räckhåll.

Planlösning

Fakta

Områdesbilder

KARTA