GÖTEBORG / MAJORNA - LOTSGATAN 15
Lotsgatan 15
Snabbfakta - Bostadsrättslägenhet
Modernt och bekvämt boende med stor balkong i västerläge!
Modernt boende med sociala ytor och solig balkong! Trivsamt boende i välskött förening. Hiss.
Modernt och bekvämt boende med stor balkong i västerläge!
I hjärtat av Majorna, välkomnas ni till detta trivsamma hem med hög standard och bekvämlighet. Bostaden erbjuder ett stort kök med full maskinell utrustning, bra förvaring och arbetsytor och i öppen planlösning, ett generöst tilltaget vardagsrum med plats för matsalsmöbel och soffgrupp med tillhörande möblemang. Ett stort fönsterparti skänker rikligt med Ijus till rummet. Master bedroom med gott om garderobsförvaring, ett mindre sovrum/gästrum/arbetsrum, helkaklat badrum med tvättavdelning och sist men inte minst- en underbar balkong i västerläge mot den grönskande innergården. Detta är en trevlig och Ijus bostad med ett eftertraktat läge i Majorna med god grannsämja där medlemmarna trivs! Mycket trevligt och populärt område med närhet till förskolor, skolor, caféer, restauranger, mataffärer och spårvagn.
Välkomna!
Fakta
Interiör
Rakt fram når ni kök och vardagsrum i en öppen planlösning. Köket är av stilrent utförande där ena långsidan består av en hel vägg med vita luckor och integrerade maskiner och förvaringsutrymmen. Här finns kyl och frys, ugn, micro, kaffemaskin, skafferi, förvaring och städskåp. En köksö blir till arbetsyta, med förvaring och även sittplatser för frukosten. Här finns induktionshäll med en rostfri fläktkåpa i anslutning, diskho och integrerad diskmaskin. En mycket snygg och genomtänkt lösning. Bänkskivan i grått blir en smakfull kontrast till allt det vita. Matplatsen för 6-8 personer får sin naturliga plats i början av rummet.
Balkongen fungerar som ett extrarum under den varmare delen av året då soltimmarna är många. Denna plats passar därför soldyrkare såväl som odlingsintresserade.
Integrerat med köket ligger det trevliga vardagsrummet via en öppen planlösning. Här är lättmöblerat med plats för stor soffa samt tillhörande TV- möbel.
Avskilt, och i anslutning till vardagsrummet, nås det stora sovrummet. Förvaring erbjuds i form av en garderobsvägg med fyra garderober. Praktiskt och bekvämt! Vita väggar möter en vägg med vitmålade, liggande brädor. I samtliga rum finns måttbeställda rullgardiner. I sovrummen, mörkläggande svarta och i de övriga rummen vita halvtransparenta.
Badrummet är helkaklat i vitt med mörkblått klinkergolv. Välutrustat med egen tvättavdelning beståendes av tvättmaskin och avlastningsyta för klädvård. Ovan sitter ett rejält badrumsskåp för praktisk förvaring. I övrigt finns här tvättställ med underskåp, högskåp för ytterligare förvaring, wc, spegel med belysning samt rymlig duschhörna.
Från hallen nås det andra sovrummet som idag disponeras som barnrum men givetvis passar lika bra som gäst- eller arbetsrum. Vita väggar och samma golv som i övriga lägenheten.
Bostadsfakta
Ekonomi & Drift
Byggnad
Förening
Karta
Hör av dig till oss
Julia Albinsson
Fastighetsmäklare
Delägare
Julia Albinsson
