GÖTEBORG / KåLLTORP - HAVSöRNSGATAN 6C
Havsörnsgatan 6C
Snabbfakta - Lägenhet
Kommentar till Areakälla
Areauppgifter enligt säljaren och bostadsrättsföreningen
Ljuv funkistvåa med härlig balkong i söderläge!
Stilren och mysig 2:a med direkt närhet till naturområden och city på bara några minuter! Här ges låg avgift i populär förening.
Ljuv funkistvåa med härlig balkong i söderläge!
Belägen alldeles intill naturstråket i Skåtas ligger denna ljuvliga 2:a, med stora välplanerade rum, högt i tak och grönskande utsikt som omfamnar hemmet. Havsörnsgatan ligger vackert inbäddad i grönska, belägen på en återvändsgränd ligger den skyddad från trafik och från insyn.
På högsta våningsplanet ges en bostad om ca 57 kvadrameter, disponerade över en hall med goda förvaringsmöjligheter, badrum med tvättmaskin, kök i stilren ljusgrön ton, vardagsrum med plats för matbord, soffgrupp och lite därtill. Sovrummet med den soliga balkongen ligger i lugnt läge mot den grönskande omgivningen. Den klassiska funkisstilen finns bevarad i hemmet och berättar om 40-talets tydliga byggnadsstil, där fönsternischer i sten, vacker parkett, riklig takhöjd är några av de charmiga attributen. För den som behöver går det att omvandla bostaden till en 2,5:a, perfekt för den som behöver ett barnrum eller hemmakontor.
Brf Havsörnen är en ytterst omtyckt och välskött bostadsrättsförening, här är belåningen låg om endast 2 262 kr/m2 (2023) och gemenskapen mellan grannarna god.
Kålltorp är en idyllisk stadsdel, där den charmiga blandningen av vackra 20-talsvillor, landshövdingehus, och moderna lägenheter skapar en inbjudande och hemtrevlig atmosfär. Här finner du lummiga gator kantade av träd, små gröna parker och vackra trädgårdar som ger området en lugn och avkopplande känsla, trots att det ligger nära stadens pulserande centrum. De mysiga caféerna och de små butikerna längs gatorna ger området en småstadscharm, samtidigt som Kålltorp erbjuder bra kommunikationer för att snabbt nå både centrala Göteborg och närliggande naturområden i Skatås och Delsjön. För den med en aktiv livsstil så finns nog inget bättre läge, med motionsspåren alldeles runt hörnet, flertalet gym i området och bra gång- och cykelbanor. Alldeles runt hörnet ligger även spårvagnshållplatsen, där 5:an spårvagn tar er vidare in mot stadens olika riktningar.
Fakta
Börja med att kliva in i vardagsrummet, där ljuset flödar ljuvligt från de två stora fönsterpartierna och landar på det vackra parkettgolvet. Soffgruppen med tillhörande möblemang och matplats för ca 6-8 personer får enkelt plats i rummet. Här bjuder ni in familj och vänner till härliga middagar, här ryms i princip alla helt enkelt. Från fönsterna blickar ni ut över det ståtliga trädet utanför och den gröna omgivningen.
För den som önskar går det att dela av rummet, för ett extra sovrum eller hemmakontor.
Bredvid vardagsrummet ligger sovrummet, som vackert inretts med platsbyggda garderober som ramar in dubbelsängen. Klädesplagg och attiraljer ryms i de flera garderoberna och överskåp. Här finns även utrymme för byrå eller mindre skrivbord för den som önskar. Sovrummet ligger i lugnt läge, med utsikt över husen omkring samt trädkronorna intill. Under sommarhalvåret kan ni enkelt sova vilsamt med balkongdörren på glänt, och vakna av att solens strålar sakta letar sig in och fåglarna som kvittrar utanför. Balkongen vetter i härligt söderläge, där solen värmer gott under dagen. På balkongen kan ni möblera med mindre loungegrupp eller caféset, och blomlådor för den med gröna fingrar.
Åt andra sidan ligger köket, med luckor som målats i ljusgrön nyans för att binda ihop den röda tråden mellan bostaden och det ljuvliga naturläget. Köket erbjuder generöst om arbetsyta för matlagningen, och gott om skåp för förvaring av porslin och köksmaskiner. Den maskinella utrustningen består av kyl/frys, diskmaskin, spis och fläkt. Med morgonkaffet i handen kan ni njuta av utsikten från köksfönstret, där ni kan följa årstiderna på löven - från grön liten knopp på våren till en grön vägg av grönska under sommarmånaderna, och slutligen en orangeskimrande oas under hösten.
Badrummet når ni från hallen, med kaklade väggar i vitt och målad våtrumsmatta i grå nyans. Här finns dusch, wc, handfat med kommod, spegel och tvättmaskin. Ett praktiskt vädringsfönster ger naturligt ljus och frisk luft in i badrummet.
Som komplement finns även två rymliga förråd som nyttjas till bostaden.
Välkomna till ett hem att trivas i!
Ekonomi & Drift
Byggnad
Förening
2024: samtliga synliga rör i källaren byttes, dvs värme och tappvattenrör.
2023: ersattes den gamla maskinparken i tvättstugan med 2st nya tvättmaskiner och 1st kondenstumlare. Skrapgaller ersattes vid entrédörrarna. Utomhusbelysningen uppgraderades med LED
lampor, vilket ytterligare minskar fastighetens elanvändning.
2022: byttes samtliga 4st entreportar till nya i massiv ek och med energiglas.
2021: Ytbehandling av trapphusgolv.
2021: Förbättring av dränering på norrsidan.
2019: Energideklaration
2017: OVK
2016: Omputsning av fasad och byte av fönster i markplan.
2011: Ny dränering och dagvattensystem kring hela fastigheten.
2011: Renovering av spillvattenstammar i bottenplatta.
1992: Renovering av spillvattenstammar i kök och badrum (avlopp).
1992: Omläggning av tak
1992: Ny elanläggning
Kommande:
Inga större renoveringar närmsta 5 åren, enligt kontroll med styrelse 2025-04-15.
Energideklaration
Energideklarationsdatum
2019-03-12
Dokument
Kontakta Mäklare
Frida Jakobsson

Alice Sandahl



Karta
Om Kålltorp
Kolletorp, Koltörp, Kortorp, Kårtorp, Kåltorp, och slutligen Kålltorp. Kärt barn har många namn, för hit har faktiskt folk letat sig ända sedan stenåldern. Länge var här mest hagar och jordbruk, men i början av 1900-talet, när Örgryte kommun blev en del av Storgöteborg, satte stadsplaneringen igång för full för det område vi idag känner till och älskar.
Gillar du ordning och struktur? Då kommer Kålltorp att imponera, för på 1930-talet när de flesta av husen byggdes var det bokstavligt talat ordning på torpet. Uppifrån påminner den militäriskt välplanerade stadsdelen om en romersk armé, där prydliga rader av egnahemsbebyggelse samsas med flerfamiljshus i landshövdinge- och funkisstil.
Resultatet? Trivsamma promenadstråk med gröna alléer. Lummiga innergårdar med fruktträd och lekplatser. Lokala butiker och restauranger längs med Kålltorpsgatorna, vilket gör att du sällan behöver lämna området för att få tag på det du behöver. Här hittar du mysiga ställen som Torps cafe, nyöppnade Lillys Kafé och hantverksbageriet Lilla sur. För lunch eller middag väntar Oizo och Intill, två lokala favoriter där du kan njuta av smårätter, fina viner eller en hel middag i en mysig miljö. För en mer avslappnad kväll är Ölstugan Tullen och sportbaren Salt och Peppar två givna alternativ.
Mat och mys är visserligen en stor dragningskraft, men de flesta som flyttar hit gör det nog för att bli granne med ett naturreservat. Svalkande Härlanda tjärn ligger bara en kort promenad bort, och plötsligt befinner du dig i stora Delsjöområdet där promenadstigar slingrar sig genom skog och sjö. Här finns också Skatås motionsområde för dig som vill spela beachvolley, frisbeegolf eller träna i utegymmet. Vintertid? Då förvandlas området till ett paradis med pulkaåkning, skridskor och skidspår.
För de små barnen finns ett gott urval av förskolor, och i takt med att de växer kommer de nog att gå ut nian på Kålltorpsskolan. Dessutom finns gott om idrotts- och fritidsaktiviteter i närområdet som håller barnen sysselsatta under hela uppväxten. Med spårvagn eller buss tar du dig enkelt till centrala Göteborg, men för de flesta Kålltorpsbor är cykeln det självklara transportmedlet.
Vi vet, det låter nästan för bra för att vara sant. Men Kålltorp är faktiskt en plats för dig som vill ha nära till precis allt – utan att behöva ge upp storstadens puls och bekvämligheter. Hade du fler frågor på din önskelista? Tveka inte att höra av dig till våra områdesexperter. Vi ses på visningen!
Hör av dig till oss
Frida Jakobsson
Fastighetsmäklare
Delägare
Frida Jakobsson



Intresseanmälan
Här kan du anmäla intresse för detta objekt.
”*” anger obligatoriska fält