GöTEBORG / KALLEBäCK - GRäDDGATAN 7
Gräddgatan 7
Snabbfakta - Lägenhet
Kommentar till Areakälla
Areauppgifter enligt ekonomisk plan
2:a Kallebäck - Öppen planlösning, god förvaring och balkong på högt läge
Nyproducerad tvåa i populära Kallebäcks Torn med öppen planlösning, generös förvaring och balkong på högt läge med fin utsikt över gröna omgivningar.
2:a Kallebäck - Öppen planlösning, god förvaring och balkong på högt läge
Nyproducerad tvåa i populära Kallebäcks Torn med öppen planlösning, gott om förvaring och en balkong med utsikt över en vackert lummig omgivning. Med en helt öppen planlösning mellan kök och vardagsrum smälter rummen samman till en enhet där det finns utrymme för både matlagning, tillställningar och mysiga hemmakvällar i soffan. Det är även här som dörren öppnas ut mot balkongen. Gavellägets fördelar med fönster i två väderstreck bidrar till ett tilltalande ljus som vackert fångas upp av de nya fina ytskikten. Stilen är skandinaviskt ljus med en sober färgsättning i behagliga toner som ger en enhetlig bas att inreda efter. Lägenhetens förvaringsmöjligheter är generöst tilltagna med en rymlig klädkammare/förråd som komplement till hallens skjutdörrsgarderober.
I Kallebäck har du nära till både stad och natur. I Delsjöns naturreservat finns möjlighet till sköna promenader, motion och söta bad. Med ca 15 minuters resa till Korsvägens knutpunkt och evenemangsstråk, och närhet till de stora trafiklederna ligger hela stadens utbud på bekvämt avstånd. Kallebäck har en mycket positiv utveckling framför sig där handel, kontor och bostäder växer fram i snabb takt och utökar ett redan fullgott utbud av service och kommunikationer.
Direkt till vänster om ytterdörren finns avhängning för jackan, och till höger erbjuder en garderobsvägg gott om plats bakom skjutdörrar. Några steg in i hallen möter det mörkgrå klinkergolvet en vitpigmenterad parkett som löper vidare lägenheten igenom. Väggarna är vita, i enlighet med resten av lägenheten.
Vidare in i lägenheten blir det balkongen och utsikten som drar ögat till sig och som blir det första intrycket av vardagsrummet och köket. Intill det ena av rummets två fönster finns plats för matbord, och vid det andra finns en given plats för soffa eller ett par sköna fåtöljer. Köket från Ballingslöv sätter stilen på rummet med en behaglig färgsättning med pärlgrå luckor, vit kompaktlaminat med underlimmad vask och ljust hexagonkakel som harmonierar med det vitpigmenterade parkettgolvet. Överskåp med infällda spotlights längs hela köket ger gott om förvaring och en bra arbetsbelysning såväl som stämningsbelysning när mörkret faller på. Maskinparken består av rostfria kyl/frys, mikro, ugn, häll och diskmaskin från Electrolux samt en inbyggnadsfläkt från Franke. Här öppnas dörren ut mot den rymliga balkongen och en utsikt som sträcker sig ut över trädtopparna.
Sovrummet har ett lugnt och rofyllt läge mot träd och grönska. Här finns gott om utrymme för en dubbelsäng och sängbord.
Badrummet är helkaklat med vitt stående kakel och mörkgrått hexagonklinker. Handfatet vilar på en vit kommod. Vikbara duschväggar i klarglas. En kombinerad tvättmaskin/torktumlare underlättar vardagen.