GÖTEBORG / KVIBERG - ERIC BöRJESSONS VäG 34
Eric börjessons väg 34
Snabbfakta - Parhus
Kommentar till Areakälla
Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Modernt och lättskött parhus från år 2004. Fint skick med kök från år 2018, två uteplatser och carport med förråd. Fint läge i det mysiga området!
Nu finns möjlighet att förvärva detta fina parhus om 112 kvadratmeter på Eric Börjessons väg 34. Utvändigt erbjuds en lättskött och trivsam trädgård med träaltaner på både fram- och baksida vilket möjliggör att njuta av solen mer eller mindre från morgon till kväll. En plan gräsmatta ger plats för barnens lek och här har ni lyxen att plocka bär och frukt att äta till mellanmål eller kanske göra sylt eller baka paj. Det finns många fruktträd, bärbuskar och pallkragar som möjliggör odling av alla dess slag. Fruktträd finns i form av äppleträd, plommonträd och bigarråträd. Bärbuskar finns i form av björnbär och röda- och svarta vinbär. De nuvarande ägarna odlar flera sorters bär såsom blåbär, jordgubbar, rabarber och smultron och en örtträdgård finns med bland annat timjan och gräslök. Praktiskt beläget intill huset finns plats för tre bilar på uppfart och i carport med vidbyggt förråd.
Invändigt möts du av en välplanerad, ljus och öppen planlösning med goda sällskapsytor och förvaringsmöjligheter. Köket är smakfullt renoverat och har en rymlig och trevlig matplats där det blir naturligt att samlas. Från köket kan du kliva ut på altanen på husets framsida som är belägen i sydvästläge och vardagsrummet ligger intill köket med plats för större soffgrupp och med utgång till trädgården på husets baksida. Tre sovrum finns praktiskt placerade på det övre våningsplanet. Samtliga med närhet till klädkammare och badrum med badkar. Badrum finns på båda våningsplanen varav det i entréplan har dusch. Från köket och via egen ingång nås en separat tvättstuga.
Kviberg är ett trivsamt och expanderande område som tillsammans med Gamlestaden på sikt är tänkt att kopplas ihop med Göteborgs centrum och Göta Älv. I SKF:s gamla lokaler finns planer på att bygga ett handelsområde med butiker, saluhall, restauranger och lägenheter. Idag finns service i både Kviberg, Kortedala, Utby och Munkebäck. I Kviberg bor du med närhet till det mesta, så som natur, service, barnomsorg och kommunikationer. För de små barnen finns en förskola i området och flera skolor finns inom gångavstånd. För den aktiva finns i Kvibergs regementsområde ett stort klättercentrum, utegym, hinderbana samt Sveriges största multisportsarena, Prioritet Serneke Arena. Som boende har du även naturen runt knuten med fina promenadstråk, lekplatser, badplats och nybyggt utegym inom gångavstånd. Från bostaden finns goda kommunikationer till Göteborg centrum. Med bil når du Göteborgs centralstation på ca 10 minuter och från närmsta spårvagnshållplatsen ”Nymånegatan” går flera spårvagnslinjer som tar dig till centralstationen på ca 12 minuter.
Välkommen hem!
Renoveringar och underhåll utfört på fastigheten:
2025 - Ny fasadbelysning och uttag på fram- och baksida.
2024 - Bytt toalettknappar och innanmäte. Avstängningsventiler vid vattenledningar i kök och tvättstuga.
2024 - Tapetsering i två av sovrummen på övre plan.
2022 - Rengöring av frånluftskanaler samt injustering av spjäll & frånluftsfläkt.
2022 - Ommålning & tapetsering hall, garderob & större sovrum övre plan
2022 - Nytt altanräcke till altan på framsida.
2021 - Ommålning & tapetsering av vardagsrum, hall & kök bottenplan.
2021 - Ommålning av samtliga golvlister och dörrkarmar.
2021 - Taktvätt & efterbehandling.
Tidigare ägare:
2020 - Altan på fram- och baksida
2018 - Renovering kök
2016 - Fasadbyte från enstegstätat putsfasad
Fakta
Ekonomi & Drift
Fastighetsskatt
utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 10 074 kr
Totalt 4 st pantbrev
Byggnad
Fastigheten
Taxeringsinformation
Energideklaration
Energideklarationsdatum
2017-05-09
Servitut / Planbestämmelser
Dokument
Kontakta Mäklare
Linnea Nilsson

Alice Sandahl



Karta
Hör av dig till oss
Intresseanmälan
Här kan du anmäla intresse för detta objekt.
”*” anger obligatoriska fält