GÖTEBORG / MASTHUGGET - BANGATAN 8A
Bangatan 8A
Snabbfakta - Lägenhet
Kommentar till Areakälla
Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen
Trea med centralt läge och barnvänlig gård! Hiss, balkong och möjlighet till garage.
Social genomgångstrea med balkong åt lugna innergården fantastiskt ljusinsläpp. Renoverat badrum och fräscha ytskikt!
Trea med centralt läge och barnvänlig gård! Hiss, balkong och möjlighet till garage.
I det gula huset på Bangatan ligger detta hem som fullkomligt badar i ljus! Ett charmigt hus där man lyckats återskapa den gemytliga landshövdingestilen som är typisk för området, trots att huset byggdes 1997.
På sina 77 kvm har den allt en familj kan behöva. Här erbjuds ett bekvämt liv med både hiss, möjlighet till garageplats och en balkong som vetter mot den mysiga och välskötta innergården.
Den praktiska planlösningen inkluderar två bra sovrum, fräscht badrum i bra storlek med tvättmaskin/torktumlare samt rymligt kök och vardagsrum som vetter mot den lummiga Söderlingska parken - perfekt för middag med vänner och familj. Mellan dessa rum går väggen att ta ned. (Dock behöver detta ansökas om hos föreningen).
Ett ytterst kvalitativt boende i en omtyckt bostadsrättsförening. Husen uppfördes 1997 och har hög komfort med både hiss och garage med laddningsmöjlighet. Här finns kvalitativa attribut så som mysig och välskött innergård, gästlägenhet och garageplatsmöjlighet med elbils-laddning. Lägenheten ligger i en välskött bostadsrättsförening med centralt läge på Stigbergstorget. Här har du nära till både stadens pulserande liv och gröna oaser i Slottsskogen samt Gathenhielmska reservatet. Här bidrar tystnaden och den lugna atmosfären i området till den stora trivselfaktorn samtidigt som stadskärnan enkelt nås genom kollektivtrafiken strax utanför, eller via några minuters promenad.
Sammanfattningsvis erbjuder denna bostad en idealisk plats att kalla hem med sina tre sovrum, integrerat kök/vardagsrum, balkong och närhet till allt som Masthugget/Majorna samt Linné har att erbjuda. Området är dessutom under utveckling med stadskärnan som börjar vidgas hitåt. Ett hem värt att besöka!
Fakta
Här finner du den perfekta kombinationen, charmen med fasaden och fönstren i klassisk landshövdingestil, men i ett hus som byggdes 1997. Så här är det inte lyhört och du kan njuta av både hiss samt balkong.
En välkomnande hall med gott om utrymme för avhängning. Golvet pryds av ett funktionellt klinkers som sedan övergår i vitmålat parkettgolv och även väggarna är målade i vitt.
Till höger från hallen nås det första sovrummet. Ett parkettgolv som man valt att måla vitt- för att förstärka känslan av ett landshövdingehus. Väggarna är målade i en vit nyans även här. gott om plats för säng samt förvaring. Perfekt som barnrum eller hemmakontor. Här finns förvaring i två garderober.
Lägenhetens hjärta är vardagsrummet som har ett fantastiskt ljusinsläpp från två stora fönsterpartier mot Gathenhielmska reservatet. Ett rum som är väldigt socialt inbjudande, erbjuder gott om plats för soffa, TV-möbel och en mysig läshörna om önskas. Plats för både familj och vänner.
Det rymliga köket är perfekt för härliga middagar och erbjuder generöst med förvaringsutrymme i skåp och lådor samt gott om arbetsytor. Här finns alla bekvämligheter inklusive kyl/frys, diskmaskin och spis. Köket har en bra storlek- så här finns plats för ett större matbord, önskas en mer öppen planlösning har en del grannar tagit ner väggen och öppnat mellan kök och vardagsrum (detta kräver tillstånd av föreningen). Väggarna är målade i en vit ton och golvet består av linoleumklickplattor. Även här njuter ni av den lummiga utsikten mot parken!
Det stora sovrummet rymmer en dubbelsäng med sidobord utan problem. Här finns också plats för ett skrivbord och en extra byrå om så önskas. Sovrummet ligger i ett lugnt läge mot den tysta gården och har ett vitmålat parkettgolv samt vitmålade väggar samt en korkvägg som sätter en personlig prägel. Förvaring i fyra garderober. Från sovrummet nås den ljuvliga balkongen som vetter ut mot den välskötta innergården.
Badrummet är helkaklat i vitt och fräscht med badkar. Klassiska toner i svart och vitt. Det renoverades 2015. Tvättmaskin/Torktumlare från 2020. Komfort via både golvvärme samt handdukstork.
Till hemmet hör ett vindsförråd.
Ekonomi & Drift
Byggnad
Förening
Energideklaration
Energideklarationsdatum
2020-06-02
Dokument
Kontakta Mäklare
Zara Ek

Julia Albinsson



Karta
Om Masthugget
Men, måste man vara en hipster för att passa in? Inte alls. Livet här präglas snarare av en avslappnad och bohemisk miljö där mottot är att alla ska få vara sig själva. Det ger en härlig mix av sprudlande liv och rörelse i kombination med en lugn atmosfär. Och kanske är det just detta varma välkomnande som får området att snabbt kännas som hemma — oavsett vem du är eller var du kommer ifrån.
Som din senaste sökning på Hemnet redan avslöjat är Majorna populärt. Det som tidigare varit en traditionell arbetarstadsdel med flerbostadshus och små lägenheter har idag blandats upp med smakfullt ritade nyproduktioner. Har du barn finns också närliggande förskolor, grundskolor och vårdcentral att välja bland. Och så snart du lärt dig gatorna hittar du enkelt förbindelser med buss och spårvagn som snabbt tar dig till centrum för jobb eller ett kvällsdopp ute vid Saltholmen.
Alla gillar fika, och i Majorna hittar du flertalet caféer som håller hög nivå. För att nämna några favoriter som är värda ett besök finns den ekologiska bakverkstan Cum pane, det skönt inredda Kafé Gapet och lite längre bort ligger Matería – som med sina gröna växter blir en välkomnande oas vid Mariaplan.
Även i restaurangväg finns flera guldkorn, men för dig som finsmakare är kanske Hoze ett ställe som sticker ut lite extra. Hit vallfärdar såväl matfantaster som stjärnkockar för att få smaka på José Cerás perfekt komponerade sushibitar. I samma kvarter hittar du även vegetariska Ilse Krog och Moreno som råkar vara världens största pizzeria.
Är du snarare hungrig på kultur finns det alltid något att se, göra och uppleva. Varför inte besöka nyrenoverade Sjöfartsmuseet? Eller gå på utställning i Röda Sten eller en vernissage hos någon av områdets konstnärer? Varje helg spelar aktuella lokalband på Oceanen, och gillar du vad du hör kan du säkert köpa deras första album tvärs över gatan på legendariska Bengans.
Området har även flertalet lummiga parker och grönområden. I öster kommer du snart in i Slottsskogen som med sina härliga picknickplatser, fina promenad- och löpstråk och sin mysiga djurpark passar göteborgare i alla åldrar. Inte långt från Stigbergstorget hittar du den vackra Gathenhielmska parken med anor från 1700-talet. Och borta vid Djurgårdsgatan ligger den Söderlingska trädgården som har en underbar lekplats för de små.
Vi tror det räcker så för stunden, men om det ändå är något du undrar över är det bara att höra av dig till någon av våra områdesexperter. Välkommen hem, till ditt Majorna.
Hör av dig till oss
Julia Albinsson
Fastighetsmäklare
Delägare
Julia Albinsson


