Guldkällegatan 42, Sandarna - Fixfabriken, Göteborg Nyproducerad etta på våning 5 med soldränkt västerliggande balkong! - Nya Kvadrat - Göteborgs ledande mäklarbyrå!
Guldkällegatan 42, Göteborg

Nyproducerad etta på våning 5 med soldränkt västerliggande balkong!

Välplanerad etta med ljuvlig balkong mot gården i västerläge - räntegaranti erbjuds!

Gör en intresseanmälan

Hustyp Lägenhet

Upplåtelseform Bostadsrätt

Boarea30 kvm

Rum1 rum

Våning5, HISS FINNS

Månadsavgift2.478 kr/mån

Utgångspris2.150.000 kr

Byggår2025

Tilde Aurbakken
Julia Albinsson

Rum1 rum

Månadsavgift2.478 kr/mån

Boarea30 kvm

Utgångspris2.150.000 kr

Bostadstyp Lägenhet

Byggnadsår2025

FöreningBrf Linneförrådet

Hiss Ja

Våning5 av 7

Nyproducerad etta på våning 5 med soldränkt västerliggande balkong!

Välkommen till denna rymliga enrummare i Brf Linneförrådet, där historiens industriella arv har inspirerat till dess design!

Denna välplanerade etta erbjuder smarta ytor med praktiska funktioner och en ljuvlig balkong vett åt ett soligt västerläge mot den fina innergården. Varje detalj är noggrant genomtänkt för att skapa en harmonisk atmosfär. Det erbjuds låga fönsterbröstningar som skapar ljus och varma kulörer på både väggar och golv som ger en inbjudande och stilren bas. Köket från Marbodal har en behaglig beige färgsättning med en mörkare bänkskiva och matchande beige kakel som ger en stilfull touch. Handtagen är lyxigt svarta och maskinparken är av högsta kvalitet!

I den öppna och sociala planlösningen mellan kök och allrummet finns plats för både matbord, soffgrupp och säng med tillhörande möblemang. Det helkaklade badrummet är utrustat med en kombinerad tvättmaskin och torktumlare, vilket ger extra bekvämlighet och effektivitet i vardagen.

Här bor ni i mittemellan grönskande, lugna Sandarna och myllrande Kungsladugård, en stadsdel med sina pittoreska och mysiga kvarter med lokala handlare och butiker. Bara några minuter bort finns Mariaplan med sitt rika utbud av kaféer, restauranger och småbutiker. Småstadslivet gör sig påmint genom lokala fiskhandlaren Luckans fisk, charken hittar ni hos Saluhallen Majorna och fredagsblommorna hos Mariaplans florister. Slottsskogen och Sjöbergen ligger nära till hands och likaså älvinloppet där Klippan och Röda Sten är populära promenadområden. Närområdet har en blandad bebyggelse som utgörs av såväl moderna hus som äldre fastigheter från början av 1900-talet.

Planlösning

Fakta

Interiör

Ekonomi & Drift

Föreningen

Intresseanmälan

KARTA

Sandarna - Fixfabriken

Antagligen är du redan förälskad i Majorna och Västra centrum. Vi klandrar dig inte, för som en av Göteborgs äldsta stadsdelar ligger området perfekt inbäddat mellan älven och den lummiga Slottsskogen. Men trots sin ålder har de gamla landshövdingehusen vackert bevarats – där en ny generation “Majbor” låtit kreativiteten och entreprenörskapet flytta in i gatuplan. Efter bara en kort promenad i området hittar du nämligen ett stort utbud av mysiga kaféer, spännande restauranger, små konceptbutiker och ett rikt kulturliv.
Men, måste man vara en hipster för att passa in? Inte alls. Livet här präglas snarare av en avslappnad och bohemisk miljö där mottot är att alla ska få vara sig själva. Det ger en härlig mix av sprudlande liv och rörelse i kombination med en lugn atmosfär. Och kanske är det just detta varma välkomnande som får området att snabbt kännas som hemma — oavsett vem du är eller var du kommer ifrån.
Som din senaste sökning på Hemnet redan avslöjat är Majorna populärt. Det som tidigare varit en traditionell arbetarstadsdel med flerbostadshus och små lägenheter har idag blandats upp med smakfullt ritade nyproduktioner. Har du barn finns också närliggande förskolor, grundskolor och vårdcentral att välja bland. Och så snart du lärt dig gatorna hittar du enkelt förbindelser med buss och spårvagn som snabbt tar dig till centrum för jobb eller ett kvällsdopp ute vid Saltholmen.
Alla gillar fika, och i Majorna hittar du flertalet caféer som håller hög nivå. För att nämna några favoriter som är värda ett besök finns den ekologiska bakverkstan Cum pane, det skönt inredda Kafé Gapet och lite längre bort ligger Matería – som med sina gröna växter blir en välkomnande oas vid Mariaplan.
Även i restaurangväg finns flera guldkorn, men för dig som finsmakare är kanske Hoze ett ställe som sticker ut lite extra. Hit vallfärdar såväl matfantaster som stjärnkockar för att få smaka på José Cerás perfekt komponerade sushibitar. I samma kvarter hittar du även vegetariska Ilse Grøn Krog och Moreno som råkar vara världens största pizzeria.
Är du snarare hungrig på kultur finns det alltid något att se, göra och uppleva. Varför inte besöka nyrenoverade Sjöfartsmuseet?Eller gå på utställning i Röda Sten eller en vernissage hos någon av områdets konstnärer? Varje helg spelar aktuella lokalband på Oceanen, och gillar du vad du hör kan du säkert köpa deras första album tvärs över gatan på legendariska Bengans.
Området har även flertalet lummiga parker och grönområden. I öster kommer du snart in i Slottsskogen som med sina härliga picknickplatser, fina promenad- och löpstråk och sin mysiga djurpark passar göteborgare i alla åldrar. Inte långt från Stigbergstorget hittar du den vackra Gathenhielmska parken med anor från 1700-talet. Och borta vid Djurgårdsgatan ligger den Söderlingska trädgården som har en underbar lekplats för de små.

Vi tror det räcker så för stunden, men om det ändå är något du undrar över är det bara att höra av dig till någon av våra områdesexperter. Välkommen hem, till ditt Majorna.

Bostäder i samma område

NYA Kvadrat

Walter Bengtssons Gata 18, Sandarna - fixfabriken, Göteborg

Social gaveltrea med inglasad hörnbalkong

Antal rum3 rum och kök

BostadstypLägenhet

Boarea66.5 kvm

Utgångspris3.990.000 kr